Ro-Play
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

NFS World - Review

3 participanți

In jos

NFS World - Review Empty NFS World - Review

Mesaj Scris de nejylici0us Mier Iul 07, 2010 1:46 am

NFS World - Review Nfswoimg-1-400x400-thumb1-300x289Ieri un prieten a primit acces la NFS World prin programul de beta testing şi mi-a dat şi mie contul.Prima impresie a fost bună,dar cred că stiţi că NFS World este de abia la varianta Beta 3,deci mai este mult până la lansare.Din păcate placa mea video este moartă,azi o trimit la reparat,aşa că am jucat cu o placă video integrată.Ştiu că sună penibil,dar măcar am jucat.
Să începem cu parţile bune care le-am remarcat…primul lucru care “mi-a sărit in ochi” a fost folosirea inteligenţei artificiale (AI) la maşinile din trafic (cele controlate de joc),adică dacă mergi cu viteză mare spre ele,acestea trag pe dreapta (foarte rar) sau virează spre tine ca să te izbeşti frontal în ele (cel mai des-ştiu că nu are logică,dar aşa este programată IA).Al 2-lea lucru foarte important este o detecţie foarte bună a coliziunilor,adică nu mai este ca în Most Wanted,să fii la 10 metri de o maşină,dar totuşi să ai senzaţia că o loveşti.Al 3-lea lucru care l-am remarcat la o cursă cu “copoii” este combinaţia dintre sistemul de detecţie a coliziunilor si “sistemul de damage” al maşinilor de poliţie.Vreau să spun că atunci când loveşti o maşină de poliţie,deformarea caroseriei este foarte realistică.Nu am observat damage la maşina mea…am văzut doar geamurile crăpate,dar atât (poate pentru că am jucat cu detalii low).Controlul din tastatură este mult mai precis decât la celelalte NFS-uri.Dacă conectezi un controller pentru gaming cum ar fi un gamepad,jocul nu ofera opţiuni pentru el(momentan).Mai trebuie precizat că fizica din motorul grafic este foarte bună.
Sinconizarea cu serverul din Europa durează cam mult,având în vedere că momentan serverul nu este deloc încărcat,deoarece doar un număr mic de jucători are acces la el(doar 40 din câte am înţeles).
Cred că ştiţi că Need for Speed World Online va fi primul joc din seria NFS care va fi distribuit gratuit.
Părţi rele sunt multe,deoarece jocul este in versiune beta momentan.Sunt probleme cu sunetul uneori,cu displayul care afişsează clasamentul din timpul curselor.Cel mai interesant aspect din joc este introducerea “Power-up-urilor” în combinaţie cu elementele clasice din Need For Speed.Acest lucru face cursele foarte distractive,dar uneori şi foarte grele.În continuare voi încerca să explic ce face fiecare “Power-up”.
NFS World - Review Image_gallery13Primul power-up este si cel mai cunoscut : Nitrous.Acest power-up era folosit încă de la primele NFS-uri cu diferite configuraţii.De obicei era cunoscut ca “HP-ul din sticlă” deoarece era reprezentat de o sticlă mică de lângă turometru şi se încărca dacă conduceai cu viteză şi făceai acţiuni ilegale.Partea bună la NOS este că poate fi folosit peste tot in World.Îl poţi folosi la startul unei curse ca să fii primul,în viraje ca să menţii viteza,în urmăririle cu poliţia ca să capeţi viteză după ce ai fost lovit sau la sfârşitul unei curse ca să iţi întreci oponetul pe ultima sută de metri.Nitrous-ul măreşte stabilitatea maşinii şi viteza.Primul skill este “Extended NOS”.Acest skill este un “supliment” care măreşte puterea NOS-ului.Am zis că NOS-ul nu este un element nou în Need for Speed,dar combinat cu Extended NOS poate schimba radical situaţia dintr-o cursă.
NFS World - Review Image_gallery15“1 More Lap”,aşa se numeşte al 2-lea power-up despre care vom vorbi.Ai muncit toată cursa ca să fii primul,ai transpirat de emoţii,dar din cauza stresului ai ratat ultimul viraj şi ai intrat cu maşina în decor.Dezastru total…chiar dacă coliziunea durează mai puţin de o secundă şi iţi reduce viteza doar cu 30km/h,oponentul tău care era în spate foloseşte NOS-ul şi te întrece…nu ar fi păcat ca atâta muncă să fie degeaba?Acum ar fi momentul potrivit să foloseşti 1 More Lap…acest lucru iţi permite să îl ajungi pe adversar şi să îl întreci,iar apoi să câştigi cursa.Drăguţ,nu?Dacă aş fi avut skillul ăsta la cursa din canion (NFS Carbon) cu “fetiţa” aia din 21st Street Crew,nu aş mai fi spart gamepad-ul.
NFS World - Review Image_gallery16“Traffic Magnet”…Hell’ya!Skillul meu preferat din Wolrd.Luăm acelaşi scenariu ca la 1 More Lap,dar de data asta pierzi locul 1 la jumătatea ultimei ture şi pierzi toată viteza.Ce ar fi dacă toate maşinile din trafic s-ar izbi în adversarul tău?Inteligenţa artificială din trafic îşi găseşte rostul la acest skill.Odată activat,acest skill face din adversarul tău un adevărat magnet pentru maşinile din trafic.Este plăcut când îl foloseşti pe adversar,dar se transformă într-un adevărat coşmar când adversarul tău îl foloseşte pe tine.

Eşti mereu primul în cursă dar când eşti mai fericit,adversarii tăi folosesc “Traffic Magnet” pe tine?Ar fi timpul să iţi foloseşti punctele pentru skilluri ca să înveţi “Ram”.”Ram” măreşte masa maşinii in timpul coliziunilor de orice fel.Asta înseamnă că atunci când vei lovi o maşină din trafic la 200 km/h e ca şi cum ai lovi-o cu un tren.Acest skill te ajută foarte mult şi atunci când vrei să te răzbuni pe poliţie.
NFS World - Review Image_gallery17Ador să mă joc cu poliţiştii din World.Dar câteodată mă plictisesc şi vreau să scap rapid de ei.Toate bune şi frumoase,bag NOS,mă îndepărtez de ei,dar in graba mea trec direct peste o capcană de-a poliţiştilor…faimoasele “spike strips” sau mai pe româneşte,benzile de cauciuc cu vârfuri metalice ascuţite care fac cauciucurile praf.Pierd viteza imediat şi văd că din spate vin 2 Corvette gata să mă înhaţe.În celelalte jocuri din seria NFS m-aş fi lăsat prins dacă mi se întâmpla să trec trec peste benzile alea.Însă în World nu mai este cazul…trebuie doar sa apăsaţi pe tasta 3 ca să activaţi “Run Flat Tires” .Odată reparate cauciucurile,puteţi să scăpaţi de poliţişti şi să vă continuaţi drumul.
NFS World - Review Image_gallery18Luăm tot scenariul trecut:eşti încolţit de 6 Dodge-uri care te împing în parapeţi.Nu ai şanse de scăpare…dacă foloseşti Run Flats tot poţi fi prins,deoarece toată zona e plină de poliţişti.Ce faci?Nici că se putea un răspuns mai simplu de atât : “Emergency Evade”.Este skillul meu de Cool-down preferat,deoarece îţi dă o senzaţie de supremaţie.Veti vedea la sfârşitul reviewului de ce.Acest skill este făcut pentru momente speciale,ca acelea în care eşti încolţit de poliţişti,roţile patinează pe asfalt şi nu te poţi misca deloc.
NFS World - Review CoolVi s-a întâmplat vreodată să aveţi “heat” foarte mare după ce v-aţi “jucat” o oră cu poliţiştii?Cred că da…la Most Wanted mă plictiseam după o ora şi ieşeam din joc înainte să fiu prins,dar în World este altceva.Salvarea nu se mai face în folderul “My Documents”,ci se face pe serverele EA Games,deci chiar dacă ieşi din joc,progresul se salvează automat.Acum să revenim skillul nostru : “Instant Cool-down”.Dacă vă este frică să nu vă găsească poliţiştii în timpul cool-downului sau dacă v-aţi plictisit puteti termina urmărirea imediat ce vă apare indicatorul de cool-down folosind skillul Instant Cool-down.Odată cu creşterea în level,conducătorul poate să aleagă skilluri care să îl ajute în diferite situaţii.Aceste skilluri se împart în 3 categorii : Race(skilluri pentru curse), Explore(skilluri pentru free-roam) şi Pursuit(skilluri pentru “luptele” cu poliţia).Fiecare jucător îşi poate folosi punctele pentru a învăţa skilluri diverse sau le poate folosi pentru a învăţa doar skilluri dintr-o anumită categorie,pentru a fi foarte bun la acea categorie.Jucătorii primesc câte un punct la fiecare level.
NFS World - Review RacingRacing Skills : aceste skilluri au rolul de a mări performanţele maşinii pentru curse,dar pot fi folosite şi în free-roam sau în police-pursuit.

Extended NOS măreşte durata boost-ului de NOS,am explicat mai sus.Perfect Start permite jucătorului să tureze motorul perfect la începutul cursei,pentru a pleca cu viteza mai mare.Acest skill nu reuseşte mereu,depinde de cum este turat motorul.Fiecare maşină are un punct de Perfect Start diferit.Ca să reuseşti startul perfect trebuie să stai cu ochii pe secţiunea luminată care indică punctul de start perfect pe turometru,să o atingi şi să menţii turaţia constantă până la start.Toate astea în 3 secunde.
NFS World - Review RadarExplore skills : în timp ce exploraţi lumea NFS,puteţi folosi skilluri precum Radar pentru a evita poliţiştii.Am observat în World că poliţiştii nu intră in urmărire decât dacă îi izbeşti serios,poate e doar un bug,poate aşa este gandit jocul,dar este bine să îi evitaţi oricum.Skillul “Radar” afişează pe mini-map toţi poliţiştii din jurul jucătorului.

Pursuit skills : aceste skilluri vă permit să distrugeţi mai uşor maşinile poliţiştilor şi să scăpaţi de urmăritori.“Ram” nu este doar pentru a scăpa mai uşor de Traffic Magnet,ci poate fi folosit şi în pursuit-mode.Odată activat creşte masa maşinii şi este de ajuns doar o lovitură laterală aplicată maşinilor de poliţie ca să le distrugeţi.Acest skill combinat cu “Cool-down” face jucătorul de neoprit.”Cool-down” scade timpul necesar ieşirii dintr-o urmărire.

După cum am spus,Skill-urile şi Power-upurile sunt strâns legate între ele şi fac din Need for Speed:World™ cel mai distractiv Need for Speed din toate timpurile.Se ştie deja că oraşul din World este o combinaţie între cele mai frumoase oraşe din toată seria NFS : Rockport City (NFS Most Wanted) şi Palmont City (NFS Carbon).Grafica este extraordinară pentru un joc care ocupa doar 1,42Gb.

Jocul va fi lansat cel mai probabil în ultimul sfert al acestui an şi va fi distribuit gratuit de Black Box si EA Games.
In-game screenshots:
NFS World - Review World-11-300x187
NFS World - Review World21-300x187
NFS World - Review World31-300x187
NFS World - Review World41-300x187
NFS World - Review World5-300x187
NFS World - Review World-61-300x187
NFS World - Review World7-300x187
NFS World - Review World8-300x187
NFS World - Review Cops1-300x187
NFS World - Review Evadescreen1-300x187
NFS World - Review Cuty-cneter2-300x187
NFS World - Review Carbon-pbreaker1-300x187
NFS World - Review Image_gallery23-300x191
NFS World - Review 55-300x191
NFS World - Review Magnet-300x191
NFS World - Review Fawt64-300x191
Acum vă las să observaţi de ce Emergency Evade îmi dă un sentiment de supremaţie :
NFS World - Review Jjj1
Mai am în arsenal şi o “demonstraţie” de pursuit cu un BMW M3 GTR :

Dacă vreţi să vedeţi nişte takedown-uri drăguţe uitaţi- vă la 1:18 , 2:05 , 3:26 , 4:05

Run Flat Tires : 4:50


Emergency Evade : 5:40
https://www.youtube.com/watch?v=CZKBwMWoHjk&feature=player_embedded
Sursa Creative-news!
nejylici0us
nejylici0us
 
 

masculin Mesaje : 48
Reputatie : 2
Data de inscriere : 05/07/2010
Varsta : 29
Localizare : Vulcan, jud HD.

http://darkstrike.ro

Sus In jos

NFS World - Review Empty Re: NFS World - Review

Mesaj Scris de Code Breaker Mier Iul 07, 2010 4:29 pm

Multumi nejy ! La mai multe ! Shocked
Code Breaker
Code Breaker
 
 

masculin Mesaje : 263
Reputatie : 1
Data de inscriere : 03/07/2010
Varsta : 29
Localizare : Somewhere in the world! What do you think?

https://ro-play.all-up.com/

Sus In jos

NFS World - Review Empty Re: NFS World - Review

Mesaj Scris de Vizitato Mier Iul 07, 2010 6:07 pm

periculos rau jocu asta:-s
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

NFS World - Review Empty Re: NFS World - Review

Mesaj Scris de vladinho96 Joi Iul 08, 2010 12:47 am

sunt curios ce va iesi....n-am jucat shift-ul dar pro street-ul a fost o dezamagire totala pentru mine...
vladinho96
vladinho96
 
 

masculin Mesaje : 197
Reputatie : 1
Data de inscriere : 04/07/2010
Varsta : 28
Localizare : Iscroni,Aninoasa,Petrosani.HD

Sus In jos

NFS World - Review Empty Re: NFS World - Review

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum